Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Silvester vo Wellness Hoteli Borovica****

20. výročie víchrice vo Vysokých Tatrách

Tatranský ľadový dóm

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Zima bude v Tatrách posilnená o moderné technológie

  • 15.01.2021

Horská záchranná služba predstavila bezpečnostné novinky vo Vysokých Tatrách.

Tatranská Lomnica 15.01.2021

PIEPS CHECKPOINT

Pipes checkpoint predstavuje vo svete známu tabuľu, pomocou ktorej si skialpinisti (freerideri, horolezci…) pred nástupom na túru priamo v teréne vykonajú nevyhnutnú diagnostiku lavínového vyhľadávača. Vďaka inovatívnemu systému sa
uistia o správnom fungovaní vlastného zariadenia, prípadne odhalia možné poruchy, ktoré by ich v prípade lavínového nešťastia mohli stáť život.

Štatisticky sú to práve lavíny, ktoré sa počas zimy podpísali ako hlavný zdroj nešťastí v horách. Mnohým krízovým situáciám však viete predísť. Pred každým vstupom do voľného terénu sledujte aktuálne stupne lavínového nebezpečenstva a situáciu sledujte aj počas výstupu. V prípade spustenia lavíny a zasypania je najdôležitejšie včasné vyhľadanie, na ktoré slúžia práve lavínové vyhľadávače – samozrejme, len ak sú v 100 % funkčnom stave. Práve na ich kontrolu pribudli priamo v teréne kontrolné body, za ktorých realizáciou stojí občianske združenie Spoznávajme Tatry z Tatranskej Lomnice. Projekt, ktorého cieľom je zvýšiť bezpečnosť vo voľnom teréne, bol realizovaný vďaka podpore Slovenských elektrárni. Na jeho realizácii sa podieľa aj Horská záchranná služba (HZS) a Intersport Galfy.

Ako to funguje?

Skialpinista príde s lavínovým vyhľadávačom (akejkoľvek značky, nielen Pieps) k tabuli a stlačí tlačidlo CHECK. Následne sa rozsvieti jedno z troch svetielok, ktoré oznámi výsledok diagnostiky:
ČERVENÁ : STOP – vysielač je zlý! (slabá batéria, porucha a i.).
ORANŽOVÁ: kontrolný panel nevie prijatý signál vyhodnotiť. Pravdepodobne je niekto blízko vás a miešajú sa frekvencie (ďalšia osoba musí stáť 5 metrov od tabule) / ak sa v okolí nikto ďalší nenachádza – máte zastaranú technológiu.
ZELENÁ: všetko je v poriadku, môžete pokračovať.

Kde checkpointy nájdeme?

Hliníkové dosky s rozmermi 80x60x3 cm dobíjané solárnym panelom budú umiestnené na miestach, ktoré v zimných mesiacoch križujú vyhradené koridory pre pohyb vo voľnom teréne a smeruje tam najviac túr, čím narastá aj riziko nehôd. Lavínový vyhľadávač poskytuje možnosť včasného nájdenia zasypanej osoby. Musí byť však plne funkčný a dostatočne nabitý. V rámci prevencie pred zlyhaním vyhľadávača budú na území Vysokých a Západných Tatier umiestnené celkovo 4 tabule na týchto lokalitách: ústie Malej a Veľkej Studenej doliny (už na Hrebienku), Popradské pleso – k ceste nad hotelom, Štrbské Pleso, kde má Horská záchranná služba štatisticky najviac úrazov a v Západných Tatrách pri Žiarskej chate, ktorá je taktiež východiskovým bodom množstva zimných trás.

ZARIADENIE NA ODSTREL LAVÍN

Ďalšou novinkou je zariadenie na odstrel lavín. Doposiaľ sa v prípade nebezpečenstva lavíny uvoľňovali preventívne pomocou výbušnín, čo však predstavovalo pre záchranárov veľké riziko. Od tejto zimy ich nahradia moderné zariadenia, ktoré sú inštalované priamo vo svahoch. Výbuch, ktorý spôsobia, je ekologickejší a tichší. Najväčšou výhodou tejto technológie je riadenie výbuchu na diaľku a možnosť viacerých odpalov počas celej zimnej sezóny bez nutnosti vstupovať na lavínový svah. Celkovo boli postavené 4 zariadenia, z toho dve v Lomnickom sedle a dve na Zverovke. Okrem stacionárnych odpaľovacích systémov má HZS aj jedno mobilné zariadenie podobné zvonu. Princíp výbuchu je rovnaký, rozdiel je však v tom, že zariadenie vedia záchranári zavesiť pod vrtuľník a operatívne riešiť lavínové nebezpečenstvo na ľubovoľnom mieste. „Som rád, že naše hory sú opäť o kúsok bezpečnejšie. Ich silu nemôžeme podceňovať a na každý vysokohorský výstup je potrebné sa dôkladne pripraviť. Rád by som poďakoval všetkým, ktorí na týchto projektoch participovali, no predovšetkým Horskej záchrannej službe, vďaka ktorej sa môžeme v našich horách cítiť bezpečne,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Zdroj: Horská záchranná služba