HORSKÁ KLÍMA
ČISTÝ VZDUCH
VYSOKÉ HODNOTY SLNEČNÉHO SVITU
VOŇAVÉ SILICE
ZNÍČENÝ TLAK
Priamo pod holým nebom pod voňavými stromami osviežia telo i dušu prvky pilatesu, dýchacích cvičení a jogy, ktoré zároveň pomôžu vyformovať postavu, zlepšiť fyzickú silu a držanie tela či zbaviť chrbát bolesti. Tešiť sa však môžete i na množstvo iných aktivít.
Najstaršou kúpeľnou osadou je Starý Smokovec. Stimulom pre vznik boli miestne pramene liečivej kyselky. V roku 1793 tu gróf Štefan Csáky z Iliačoviec dal postaviť prvú zrubovú chatu. Návštevníci relaxovali v tichom prírodnom prostredí, chodievali na nenáročné prechádzky, túry do hôr a mužská časť návštevníkov i na poľovačky. Neskorší nájomca Ján Rainer tu zaviedol aj studenú vodoliečbu podľa metódy známeho nemeckého liečiteľa Vincenza Priessnitza.
Doktor Mikuláš Szontagh v roku 1873 získal miesto kúpľného lekára v Starom Smokovci. Neskôr sa však rozhodol o založenie vlastnej kúpeľnej osady – Nový Smokovec. Bol priekopníkom klimatoterapie v Uhorsku a ako prvý zaviedol vo svojich sanatóriách aj zimnú prevádzku. Dovtedy sa o tatranských osadách hovorilo len ako o letoviskách. Postupne i ostatné tatranské osady mali už v čase svojho vzniku a prvotného rozvoja kúpeľné domy s rôznymi liečebnými procedúrami či pohodlné lehárne.
Neobyčajná čistota vzduchu, vysoké hodnoty slnečného svitu, presýtenosť tatranského ovzdušia voňavými silicami a mnohé ďalšie aspekty presvedčia o ozdravných účinkoch obľúbenej dovolenkovej destinácie. Vo vyššej nadmorskej výške sa totižto zvyšuje množstvo hemoglobínu ale aj celkové množstvo krvi v tele. Zmenu v organizme spôsobuje aj zvýšená intenzita slnečného žiarenia či znížený atmosférický tlak. Neobyčajne čistý vzduch pozostáva z faktu, že sa Vysoké Tatry nachádzajú nad vrstvou prachovej a dymovej zóny, čím je vzduch takmer bez baktérií a alergénov. Slnečný svit sa tu vyznačuje vysokými hodnotami (ročný priemer 1817 hodín) a zosilnenou intenzitou ultrafialového žiarenia, ktoré je v porovnaní s mestskou klímou asi 15-násobné. Čo sa týka atmosférického tlaku, teda tlaku vzduchu, ide o jav vyvolaný tiažou vzduchového stĺpca siahajúceho od nadmorskej výšky až po hornú hranicu atmosféry. Okrem nadmorskej výšky na tento tlak vplýva aj teplota či prúdenie vzduchu.
Ľudské telo sa nadmorskej výške prispôsobuje takmer okamžite. Štúdie zamerané na športovcov ukázali, že hladina hemoglobínu, sa za týždeň strávený vo vysokohorskom prostredí zvýši asi o jedno percento, čo sa následne prejaví zlepšením telesnej výkonnosti o jedno až tri percentá. Vo vyššej nadmorskej výške (od 900 m n.m.) sa zvyšuje množstvo hemoglobínu ale aj celkové množstvo krvi. Zmenu v organizme spôsobuje aj zvýšená intenzita slnečného žiarenia.
I malá prechádzka okolo najnavštevovanejšieho plesa robí divy. Na Štrbskom Plese sa totižto nachádza podobný atmosférický tlak ako v Alpách vo výške 3000 m n.m. a preto sa tu vracajú trénovať športovci z celého sveta. Tešiť ich však môže aj nádherná príroda vôkol, množstvo výborných reštaurácií a výhľadov na tatranské štíty i do ďalekých dolín.
Nahliadnite do krátkych textov a zistite, aké blahodárne vplyvy pre ľudský organizmus má aktívny pohyb na čerstvom tatranskom vzduchu v podobe dýchacích cvičení, jogy alebo nordic walkingu:
Podstatou klimatického kúpeľného pobytu je klimatoterapia, teda jedinečná kombinácia horskej klímy doplnená pobytom na čerstvom vzduchu. Aktívna klimatoterapia teda využíva jednotlivé klimatické faktory ako vietor, slnko či tieň a ich kombináciu s turistikou, športovými a outdoorovými aktivitami.
Samotná klíma sa vyznačuje pomernou stálosťou a patrí medzi trvalé fyzikálno-geografické črty miesta alebo krajiny. Koža reaguje na teplotné, mechanické, vlhkostné, elektromagnetické podnety. Sliznica dýchacích ciest zas na plynné súčasti, aerosóly a zmyslové orgány, ktoré sprostredkujú čuchové, akustické a zrakové podnety. Pri zmene klímy sa musí organizmus prispôsobiť zmeneným podmienkam, aby si udržal stabilné vnútorné prostredie. Klimatickou liečbou sa zaoberal i doktor Szontagh, ktorý sa na základe meraní a pozorovania presvedčil, že počas zimných teplotných inverzií je vo vyšších polohách nie len teplejšie, ale je tam aj podstatne viac slnečných dní. Taktiež prichádza k zníženej tenzii kyslíka čo sa vyznačuje nízkym tlakom vzduchu, nižšou priemernou teplotou a presýtenosťou tatranského ovzdušia ozónom.
Vysoké Tatry sú plné prírodných skvostov a dokážu nepochybne liečiť telo i dušu. Nachádza sa tu množstvo unikátnych príslušníkov fauny a flóry, chránených území či vodných plôch.
Nachádza sa tu vyše 600 km turistických značkovaných chodníkov od lesných cestičiek, náučných chodníkov cez turistické trasy až po bezbariérové úseky pre hendikepovaných alebo rodiny s kočíkom.
V Tatrách sa ponúka mnoho možností ako spojiť výhody klímy v krásnu vychádzku s výhľadmi na vysoké štíty v príjemnom lesnom prostredí. Klimatoterapia pôsobí priaznivo najmä vtedy, keď je iná ako podnebie, v ktorom sa človek bežne pohybuje. Za výhodné sa považujú predovšetkým lokality s nadmorskou výškou od 600 do 2500 m n. m.
Okruh okolo Štrbského plesa, Štrbské Pleso / Kalvária na Peknú vyhliadku, Starý Smokovec / Jazierka lásky, Štrbské Pleso / Náučný chodník Pramenisko, Tatranská Lomnica / Lesopark Kvetnica, Poprad.
Ozdravný pobyt pod dozorom lekára v osvedčených prevádzkach alebo v hoteloch či iných ubytovacích zariadeniach obohatí dovolenku v spojení s benefitmi tatranského vzduchu. Vysoké Tatry ako klimatické kúpele počas pobytu vonku dotvárajú kompletný balíček wellness filozofie službami, ktoré sa tu nachádzajú. Vo wellnessoch čakajú kombinácie masáží s využitím typických tatranských bylín, starodávne praktiky využívané pre dokonalý pôžitok zo saunovania, relax v parných kúpeľoch či vírivkách s relaxačnou hudbou.
Unikátnou procedúrou pre udržanie zdravia je tiež kryoterapia – kombinácia modernej medicíny a alternatívnej liečby s využitím chladu, ktorý stimuluje telové bunky. Vyvoláva tak produkciu hormónov, perfektné prekrvenie organizmu a relaxačný účinok tela i mysle. .
Ponuka hotelov sa neustále rozširuje o moderné kozmetické či beauty procedúry.
Vyberte si zo širokej ponuky wellnessov a ubytovacích zariadení.
Ochorenie COVID-19 prekonalo úspešne už niekoľko tisíc pacientov. Pretrvávajúce zdravotné ťažkosti a následky ochorenia, ktoré bráni k navráteniu sa do bežného života, pociťuje však stále viac ľudí.
Množstvo pacientov, dokonca aj tí, ktorí prekonali miernejší priebeh ochorenia, prežívajú i po zotavení stále príznaky tzv. postcovidovového syndrómu. Účinky infekcie na myseľ i telo sú rozmanité a vyskytujú sa predovšetkým u starších ľudí, no ani mladí, vitálni nie sú výnimkou. Medzi najčastejšie príznaky patrí: extrémna únava a slabosť, dusivý kašeľ a ťažkosti s dýchaním, bolesť hlavy, pretrvávajúca strata chuti a čuchu, poruchy spánku i pamäte, vyčerpanie či bolesť v končatinách alebo hrudníku nehovoriac o psychických dopadoch ako je strach zo straty zamestnania, problémy so starostlivosťou o zverené osoby či stúpajúce domáce násilie. Už v prvých fázach šíriaceho sa ochorenia v roku 2020 si odborníci začali všímať prvé zostatkové príznaky ochorenia u pacientov, ktorí v štatistikách už figurovali ako vyliečení.
,,Od augusta 2020 v odborných databázach začali pribúdať publikácie, najmä z krajín, ktoré výrazne zasiahla prvá vlna pandémie ako Čína, Taliansko, Veľká Británia, Španielsko a USA, o syndróme dlhodobo pretrvávajúcich príznakov, ktoré neboli viazané len na respiračný aparát,“ upresňuje v rozhovore pre Slovenku MUDR. Janka Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov, a dodáva: ,,Lekári na celom svete sa zhodli, že po infekcii novým koronavírusom môže byť postihnutý takmer každý orgán ľudského tela.“
Mnohé európske krajiny preto začali i s rehabilitačnou liečbou, týchto pacientov. ,,V krajinách s rozvinutým kúpeľníctvom sa táto nová diagnóza objavila najmä v liečebných kúpeľoch,“ objasnila situáciu týkajúcu sa i Slovenka MUDr. Janka Zálešáková.
Liečebný plán
Procedúry liečebného plánu by mali zodpovedať vždy konkrétnym ťažkostiam. Pri najčastejších respiračných ťažkostiach to bude napríklad dychová gymnastika, inhalácie, rôzne cvičenia či relaxačné techniky a pri pohybových ťažkostiach zase fyzioterapia, termoterapia, rôzne druhy elektroliečby či vodoliečby, masáží a podobne. Slovenské kúpele už teraz disponujú kvalitnými zdravotníckymi zariadeniami, ktoré sú potrebné pre všetky zdravotné úkony pri liečbe.
Nakoľko sa väčšina slovenských kúpeľov nachádza mimo rušných miest, ich okolie preto je viac než príhodné pre liečbu. Ak sa k tomu pridá i výnimočná čistota vzduchu a vhodné klimatické podnebie, ako je to napríklad aj vo Vysokých Tatrách, dostaneme dokonalé podmienky pre zotavenie.
TATRY AKO LIEK – VÝHODY KLÍMY
TATRY AKO LIEK – POHYB A VZDUCH
TATRY AKO LIEK – VÝHODY POHYBU
ZDRUŽENIE CESTOVNÉHO RUCHU VYSOKÉ TATRY, STARÝ SMOKOVEC – VILA ALICA 36, 062 01 VYSOKÉ TATRY
WWW.TATRY.SK / [email protected]
Historické texty: Osudy tatranských osád, 1982, Ivan Bohuš