Tatranský ľadový dóm venovali spomienke na pápeža Jána Pavla II.
Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dóm sa organizátori rozhodli venovať pamiatke pápeža Jána Pavla II. pri príležitosti 30. výročia jeho návštevy Vysokých Tatier.
Svätý otec navštívil Vysoké Tatry na slovenskej strane v roku 1995. Počas svojej návštevy oddychoval v altánku pri Sliezskom dome, preletel sa vrtuľníkom ponad Tatry a osobne posvätil drevený kríž ako aj symboly horských záchranárov – lano a čakan. Osobnosť pápeža Jána Pavla II. bude v Tatranskom ľadovom dóme pripomínať nielen jeho portrét vytesaný v ľade, ale aj stavby, ktoré v jeho živote zohrali mimoriadnu úlohu. Wawelská katedrála, v ktorej bol v roku 1958 vysvätený za biskupa a Kostol sv. Vojtecha, v ktorom sa dlhé roky modlil počas svojej krakovskej služby.
„Už dlhodobo sme premýšľali nad témou, ktorá by spojila obyvateľov a návštevníkov z oboch strán Tatier. Práve myšlienka pápeža Jána Pavla II., že ´Tatry nerozdeľujú, ale spájajú´ bola spolu s 30. výročím návštevy svätého otca na slovenskej strane Tatier jednoznačným argumentom, prečo 12. ročník Tatranského ľadového dómu venovať jeho pamiatke,“ informoval Lukáš Brodanský, manažér horského strediska Vysoké Tatry.
Tatranský ľadový dóm vyrástol opäť na Hrebienku v nadmorskej výške 1285m. Stavba pozostávajúca z 1800 ľadových blokov vážiacich spolu úctyhodných 225 ton a je umiestnená v kupole s priemerom 25 metrov, v ktorej sa udržiava stála teplota -3 až -10°C. Na stavbe sa podieľalo spolu 20 umeleckých sochárov a rezbárov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Nemecka pod vedením Slováka Adama Bakoša. „Premiérovo sme ľadový dóm vybudovali tak, aby bol čo najviac rozložený v priestore a pôsobil na hostí čo najautentickejšie. Zaberá tak väčšiu plochu a zároveň je na ňom viacero nových prvkov vrátane sedlových striech katedrály, ktoré sme v tejto podobe robili prvýkrát,“ prezradil Bakoš.
„Podľa mňa je to úžasný nápad, pretože Wawel je pre Poliakov číslo 1. Bol sídlom poľských kráľov, bolo to hlavné mesto Poľska. Celá ľadová stavba bola geniálne naprojektovaná aj zrealizovaná. Je to pre mňa česť, že som sa na tej stavbe mohol podieľať,“ nechal sa počuť poľský rezbár Janusz Wedzicha.
Návštevníci budú pri vstupe do Tatranského ľadového dómu vidieť západnú a južnú stranu Wawelskej katedrály ako aj tri veže: Vežu strieborných zvonov (Wieża Srebrnych Dzwonów), Hodinovú vežu (Wieża Zegarowa) a Žigmundovskú vežu (Wieża Zygmuntowska). Aj v tomto roku budú môcť atmosféru ľadového dómu zažiť návštevníci priamo medzi ľadovými múrmi a prejsť bránou až pred ľadovú podobu Kostola sv. Vojtecha. Na Hodinovej veži sú umiestnené jednoručičkové hodiny, ktoré ukazujú čas úmrtia Jána Pavla II. – 21:37.
Tatranský ľadový dóm bude pre verejnosť otvorený od 15. 11. 2024 až do 21. 4. 2025. Návštevníci sa počas celej zimnej sezóny môžu tešiť aj na 11 koncertov. Hrebienok je pre návštevníkov pohodlne dostupný pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca. V prípade vhodných podmienok bude pre návštevníkov k dispozícii aj 2,5km dlhá sánkarska dráha z Hrebienka do Starého Smokovca s večerným osvetlením.
Zdroj: TMR
Foto: Boris Suchánek, Miloš Potočný