Ožíva lyžiarska tradícia v Tatranskej Polianke, svojho času jedinom lyžiarskom stredisku v Uhorsku
Tatranská Polianka je jedna z 15 osád mesta Vysoké Tatry. Patrí medzi najstaršie tatranské osady, nachádza sa vo výške 1005 m.n.m., pod najvyšším štítom Vysokých Tatier – Gerlachovským štítom (2655m.n.m.). Rozkladá sa na oboch stranách Cesty Slobody medzi Starým Smokovcom a Štrbským Plesom v ústí Velickej doliny. Z osady na juh odbočuje vedľajšia cesta cez obec Gerlachov do Svitu.
Ako to všetko začalo?
Počiatky osady siahajú do roku 1884, keď vedľa obecnej horárne na vtedajšej Gerlachovskej poľane vybudoval zrub Pavol Weszter z Veľkého Slavkova. V roku 1888, odkedy sa datuje založenie osady, so svojimi švagrami Samuelom Nitschom a Michalom Guhrom vedľa poľovníckeho zrubu spoločne postavili tri turistické hotely, ktoré boli východiskom do Velickej doliny. Do konca storočia k spomínaným hotelom pribudli ďalšie tri budovy, čím sa ubytovacia kapacita nového tatranského letoviska zvýšila na 125 postelí. Na zakladateľov osady nadviazal Mudr. Michal Guhr.
Kto bol doktor Michal Guhr?
Mudr. Michal Guhr vyštudoval medicínu a v roku 1902 založil v Tatranskej Polianke klimatické sanatórium, zamerané na liečenie tuberkulózy, astmy, Basedowovej choroby a látkovej výmeny. Preslávil sa nielen ako lekár, ale aj ako priekopník zimných športov a horskej záchrannej služby. Lyžiarsku vášeň si v roku 1901 priviezol zo švajčiarskeho Davosu.
Tatranská Polianka – jediné lyžiarske stredisko v Uhorsku!
V roku 1907 doktor Guhr otvoril stálu lyžiarsku profesionálnu školu pre pacientov a kúpeľných hostí. V dňoch 4 – 5.2.1911 zorganizoval v Tatranskej Polianke prvé medzinárodné preteky v disciplínach: beh na lyžiach, zjazd, krasojazda, skok na lyžiach, aj ako medzinárodné majstrovstva Uhorska, na ktorých sa zúčastnili aj pretekári rakúskych klubov a uskutočňovali sa v tejto lokalite pravidelne do roku 1914. Týmto spropagoval Tatranskú Polianku, ako jediné lyžiarske stredisko Uhorska v celej monarchií.
Nové bežkárske trasy, skokanské mostíky, či bobová dráha
Lyžiarske bežecké trate viedli od Sliezskeho domu až pred sanatórium v Tatranskej Polianke. Preteky v skoku na lyžiach sa uskutočnili na novopostavenom mostíku na lúkach nad Gerlachovom v meandri Červeného potoka. Po nich nasledovali ďalšie športové súťaže na saniach a boboch na novopostavenej štvorkilometrovej sánkarskej a bobovej dráhe vedúcej zo Sliezskeho domu do Tatranskej Polianky.
Vedeli ste o dr. Guhrovi, že:
- zásluhou doktora Guhra bol vybudovaný v roku 1912 v ústí Velickej doliny skokanský lyžiarsky mostík nad Tatranskou Poliankou na ktorom sa odohrávali všetky významné športové súťaže na Slovensku až do začiatku tridsiatych rokov 20. storočia.
- vyznačil a zdokumentoval technickú dokumentáciu 14-tich lyžiarskych bežeckých tratí, umiestnenie lyžiarskeho vleku a skokanského mostíka v rokoch 1918 – 1928 v oblasti Tatranská Polianka,Vyšné Hágy a Smokovce.
- v roku 1923 zrekonštruoval pôvodný skokanský lyžiarsky mostík, ktorý niesol jeho meno
- v roku 1930 poľský pretekár Stanislaw Maruszars na ňom dosiahol dĺžku 53 metrov
- v roku 1924 sa uskutočnil VIII. medzinárodný lyžiarsky kongres v Chamonix, kde bola založená Medzinárodná lyžiarska federácia FIS a MUDr. Michal Guhr bol prítomný ako pozvaný hosť
- je zakladateľom pretekového lyžovania na Slovensku
- v roku 1928 sa zúčastnil na založení Medzinárodnej federácie športovej medicíny (FIMS) vo Sv. Moritzi ako delegát za ČSR.
Tatraheim udržiava povesť bežeckého lyžovania v Tatrách
V súčasnosti spravuje bežecké trate Tatraheim v Tatranskej Polianke Športový klub polície Vysoké Tatry a príkladne sa o ne stará. Pre športovú verejnosť sú otvorené denne od 9:30 do 16:00. Informácie o aktuálnych podmienkach tratí nájdete na ich oficiálnej facebookovej stránke Areál bežeckého lyžovania Tatraheim. Nástupné miesto na bežecké trate je buď v Tatranskej Polianke, pod obytným domom Lipa – podľa smerových značiek alebo od hotela Hubert, ktorý sa nachádza 700m pod Tatranskou Poliankou taktiež podľa smerových značiek. Celková dĺžka krásnych tratí je 3 km.
Okrem tratí v Tatranskej Polianke môžete využivať taktiež upravenú bežeckú trať z Nového Smokovca až na Vyšné Hágy.
Zdroj: tatraheim.sk
Foto tratí: Matúš Jančík