Náučný chodník, ktorý umožní návštevníkom zoznámiť sa s odstupom času s dopadmi kalamity na tatranský les a s možnosťami jeho obnovy. Prechádzka 4,5 km dlhým chodníkom trvá približne dve hodiny. Trasa vedie stredne náročným horským terénom a má päť stanovíšť. Je príležitosťou vidieť a spoznať, ako sa tatranská príroda a ľudia postupne vyrovnávajú s následkami víchrice z novembra 2004.
K náučnému chodníku Rakytovské plieska sa môžeme vydať zo Štrbského Plesa zelenou turistickou značkou ( ), alebo z rázcestia Jambrichovo, čo je podstatne kratšie.
Chodník má päť stanovíšť:
1. Rakytovec – výhľad na Kráľovohoľskú časť Nízkych Tatier
2. Rakytovské plieska
3.Vývoj lesov po kalamite
4. Furkotský potok
5.Pramenná oblasť Bieleho Váhu
Naše odporúčanie: je výhodné sem zájsť mimo vegetačného obdobia. Chodník nebude zarastený trávou a kvetenou, bude ľahko čitateľný. Taktiež je dobré sa vyhnúť daždivým obdobiam, keďže prechádzané miesta sú v okolí prameniska Bieleho Váhu a tým pádom môžu byť nadmieru premočené.
📍 Štrbské Pleso
🕑 3:28 hod
↔ 10,6 km
📍 Rázcestie Jambrichovo
🕑 2:00 hod
↔ 4,5 km
class=“mce_SELRES_start“>
Súvisiace miesta:
Jedno z najznámejších tatranských plies, dostupné pre širokú verejnosť. Leží v nadmorskej výške 1346,6 m.n.m. a je druhým najväčším plesom na slovenskej strane. Má rozlohu 19,8 ha a hĺbku 20 metrov. Priemerne 155 dní v roku je pokryté ľadom. Zaujímavosťou je, že jeho zamrznutá hladina bola v roku 1925 svedkom majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. […]
Malebné ľahko dostupné Jamské pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1448 m.n.m. vo Važeckej doline. Jeho plocha je 0,67 hektára a maximálna hĺbka 4,2 metra. Pri Jamskom plese otvoril v roku 1936 spoluzakladateľ horolezeckého spolku a podnikateľ v cestovnom ruchu Gustáv Nedobrý (1893-1966) súkromnú turistickú chatu. Tá zanikla pri požiaroch v rokoch 1943 a 1944. […]